Bez okamžitého zásahu vlády hrozí krach mnoha firem a masivní propouštění

5. 9. 2022 | Novinky

Praha, 5. září 2022 – Zástupci energeticky náročných průmyslových odvětví zaslali předsedovi vlády ČR otevřený dopis, v němž jej žádají o urychlený zásah proti extrémním cenám energií a maximální podporu českého průmyslu v Evropské unii. Doporučují vládě šest konkrétních opatření, která by pomohla řešit příčiny nebo tlumit následky současných cen, které nemají nic společného s českou realitou.

Podíl průmyslu na českém HDP činí asi 30 %, což naši zemi řadí mezi nejprůmyslovější země světa. Český průmysl v současnosti zaměstnává přibližně 1,3 milionu lidí (téměř 36 % celkové zaměstnanosti).
Průmyslové firmy i jejich zaměstnance ohrožuje bezprecedentní vývoj na trzích s energiemi v ČR a Evropě. Nejenže jsou současné ceny elektrické energie a zemního plynu dlouhodobě likvidační, hrozí dokonce přerušení či omezování jejich dodávek. „Česká ekonomika čelí nejhorší krizi za posledních třicet let. Vláda to snad už začíná chápat a my jsme připraveni společně s ní hledat možná řešení“, říká Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Extrémní ceny energií ohrožují základy české ekonomiky a sociální smír. Obzvlášť dramatická je situace v energeticky náročných odvětví, která dodávají produkty tisícům firem v navazujících odvětvích od stavebnictví přes zemědělství až po strojírenství. Shodují se na tom zástupci energeticky náročných odvětví, mezi něž patří chemici, oceláři, cementáři, vápeníci, cihláři, papírníci, skláři a keramici. Ti nyní spojují své síly s cílem apelovat na vládu a nabídnout řešení. Šest konkrétních opatření zaslali předsedovi vlády v otevřeném dopisu.

„Hrozí krach mnoha firem a masivní propouštění, ale vláda reaguje bohužel velmi pomalu. Skutečně účinné zásahy na trhu s plynem a elektřinou včetně zastropování ceny začala diskutovat až na konci srpna, což je pozdě“, říká Petr Mazzolini z AGC Flat Glass Czech, světového lídra ve výrobě plochého skla.

Výroba paliv a chemikálií, oceli, keramiky, skla, stavebních materiálů a dalších energeticky náročných produktů, stejně jako výroba ve všech navazujících odběratelských odvětvích, čelí obrovské hrozbě v podobě ekonomické nerentability a neschopnosti konkurovat firmám ze třetích zemí mimo EU, které mají cenově dostupné energie kdy a jak je potřebují, bohužel mnohdy na úkor ekologických a sociálních aspektů podnikání. České firmy zároveň prohrávají v konkurenci s firmami z jiných členských zemí, které již přistoupily k zastropování cen energií či přijaly jiná opatření na podporu průmyslu. „Chceme, aby vláda hledala domácí řešení energetické krize. Zároveň s napětím čekáme na výsledky jednání energetických ministrů, které se koná 9. září. Určitě musíme být aktivní i na evropské úrovni a podporovat rozumnou a postupnou cestu k nízkoemisní ekonomice“, řekl Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie.

Navrhovaná opatření:

  • Co nejrychlejší zastropování ceny energií. Strop lze aplikovat různými způsoby a náklady na něj v případě potřeby rozložit v čase. Pokles cen energií nejenže ochrání zákazníky, ale bude mít i pozitivní makroekonomický dopad, protože přispěje ke snížení rekordní inflace, která drtí peněženky Čechů.
  • Zavedení motivačního prvku pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu tak, že bude formou aukcí nabízet finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby, aby bylo více zemního plynu k dispozici pro domácnosti, nemocnice či školy.
  • Zahájení evropské debaty o pozastavení či změnu systému obchodování s emisními povolenkami, jejichž rekordní cena se promítá nejen do ceny elektřiny, ale i do nákladů již tak těžce zkoušených firem, které povolenky musí nakupovat na volném trhu.
  • Schválení programu pomoci firmám podle dočasného rámce státní podpory EU, protože se jedná o vhodný doplňkový nástroj podpory zejména malých a středních firem.
  • Předběžná aktivace kurzarbeitu pro případ, že dojde k propouštění třeba při náhlém přerušení dodávek zemního plynu. Takový krok by dal firmám i zaměstnancům jistotu, že se mohou spolehnout na pomoc státu.
  • Zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva.


Přílohy:

  • Otevřený dopis průmyslových asociací předsedovi vlády České republiky
  • Seznam 932 kolektivních a individuálních členů sdružených v asociacích, které se připojili k otevřenému dopisu

 

 

Kontakt pro novináře:

Daniel Urban
Předseda představenstva
Ocelářská unie
Tel.: 720747543

 

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.