Hutnický den oslaví 185 let dlouhé řemeslo hutníků v Třinci

16. 4. 2024 | Aktivity členů, Novinky

Sobota 18. května bude v Třinci opět patřit hutníkům. Tradiční Hutnický den každoročně přiláká až deset tisíc návštěvníků. Letos se koná i u příležitosti oslav 185. výročí zahájení výroby železa v Třinci.

Řemesla

Řemeslná ulička nabídne tradiční regionální jídla nejen v českém, ale i polském a slovenském zastoupení. Své řemeslné dovednosti předvedou řezbáři, dráteník, košíkáři, kováři či perníkáři, nebudou chybět ani ukázky výroby svíček, tradičních oplatek a trubiček.  Zpracovávat se bude i kůže, kravské kosti, dřevo či ovčí vlna. K vidění bude i práce na tradičním kolovrátku. Vedle rukodělné výroby a prodeje řemeslných produktů si návštěvníci mohou i některá řemesla vyzkoušet a něco si vlastnoručně vyrobit.

 „Můžeme se těšit i na vystoupení folklórního souboru Oldrzychowice, které připomene bohatou tradici hudby a tance v našem regionu. I on letos slaví, a to 45 let své bohaté existence,“ přibližuje Eva Zamarská, vedoucí Muzea Třineckých železáren a města Třince, která má tuto část programu na starosti.

S prezentací řemesel dorazí do Třince AVE ART Ostrava, vyšší odborná, střední umělecká a základní umělecká škola, jež se věnuje produktovému a průmyslovému designu. „Nejatraktivnější budou zcela jistě ukázky kovářské činnosti přímo u výhně. Velmi zajímavé budou určitě i ukázky keramické práce na hrnčířském kruhu, spojené s workshopy. V některých se bude dokonce i malovat na plátno,“ dodává.

Hudba

Na pódiu se vystřídají kapely Olympic, Desmod, Tomáš Klus i Rybičky 48. Nebude chybět oblíbená kapela Wohnout, Děda Mládek Illegal Band, či umělci jako jsou Katka Knechtová či Petr Kolář.

Zábava

Pokud k Hutnickému dni patří pivo, tak v areálu při oslavách 185 let WERKU nesmí chybět Oktoberfest – sada nafukovacích a jiných atrakcí. Radegast scénu bude takříkajíc hlídat obří Helga, v areálu budou rozmístěny další atrakce jako létající sudy, rodeo Wurst, běh pivovarníků, zatloukání zátky do obří lahve, simulátor páky, siloměr a simulátor dojení krávy.  

Sport

Tradiční součástí Hutnického dne je regionální požárnická soutěž TFA WERKMAN, kterou pořádá Hasičský záchranný sbor Třineckých železáren. Nejdříve proběhnou profesionální hasičské dovednostní soutěže v jednotlivých kategoriích s vyhlášením vítězů, pak se už budou železárenští požárníci výhradně věnovat návštěvníkům – zejména rodinám s dětmi, pro něž budou mít připraveny různé soutěže i s dárky.

Vstupné

Vstupné na Hutnický den v sobotu 18. května bude do areálu Werk Areny za obvyklých 100 korun. Zaměstnanci skupiny TŽ–MS mají bezplatné vstupné, stačí mít s sebou zaměstnaneckou kartu. Bližší informace k Hutnickému dni a také samostatné Šlágr scéně jsou na webových stránkách hutnickyden.cz.

Předprodej vstupenek pro Šlágr scénu v Divadelním sále kulturního domu bude zahájen 20. dubna v pokladně KD TRISIA. Jednotná cena vstupenek s místenkami činí 100 korun. Platí však, že vstupenky na Šlágr scénu neplatí pro vstup do areálu Werk areny.

Zdroj: Třinecké železárny

Novinky