Oceláři odmítají nepromyšlený návrh předsedy OS KOVO na přerušení výroby

20. 3. 2020 | Novinky

Návrh na přerušení výroby v průmyslu je kontraproduktivní, znamenalo by to miliardové ztráty a konec mnoha firem.


Praha, 23. března 2020 – Ocelářská unie a její členské firmy nesouhlasí s jednostranným a nepromyšleným návrhem předsedy OS KOVO na přerušení výroby v českých firmách. Návrh, který nebyl konzultován s odbory v ocelářských firmách, by po kolapsu sektoru služeb znamenal téměř úplné zastavení české ekonomiky. Navíc není jasné, jaký přínos by toto opatření mohlo mít. I kdyby ocelářství získalo výjimku, tento krok by téměř s jistotou znamenal zastavení našich dodavatelských řetězců a zamrznutí odběru hotových výrobků v navazujících odvětvích. Mnohé technologické celky, jako jsou například vysoké pece či koksovny nelze dočasně odstavit. Členové Ocelářské unie dělají maximum pro ochranu zdraví a životů svých zaměstnanců a jsou v úzkém kontaktu s jejich zástupci.

 

Členské firmy Ocelářské unie dělají maximum pro to, aby ochránily to nejcennější, co mají, tedy jejich zaměstnance. Naše firmy proto bez váhání přistoupily k zavedení celé plejády opatření včetně omezeného „prázdninového“ provozu s nezbytným minimálním počtem lidí, home office pro kancelářské zaměstnance, zákazu všech služebních cest, zavedení karantény pro všechny, kdo byli ve styku s rizikovými osobami, měření teploty, desinfekci šaten a dalších společných prostor, dodržování dostatečného odstupu, úprava organizace stravování apod. Efektivita opatření se společně s nutností jejich zpřísnění posuzuje každý den.

 

Hutní provozy se zásadně liší od provozů třeba v automobilkách tím, že ve směnném provozu pracuje relativně malý počet lidí ve velkém prostoru. Spolu s přijatými mimořádnými opatřeními to znamená, že riziko přenosu nemoci je výrazně nižší“, řekl k tomu Daniel Urban, statutární ředitel Ocelářské unie, a dodává: “zaměstnanci přímo v provozech jistě dokážou posoudit rizika pokračování výroby lépe než člověk z Prahy“. Je nešťastné, že předseda OS KOVO nekonzultoval návrh se zaměstnanci dotčených firem. Dočasné zastavení provozu je možná jednoduché v lehkém průmyslu, ale v ocelářských provozech je nemožné, protože fungují nonstop a třeba zhasnutí vysoké pece znamená miliardové náklady na její opětovné zprovoznění. „V Třinci by přerušení výroby znamenalo mimo jiné škody i zastavení dodávek tepla třineckým domácnostem“, dodal k tomu Jan Czudek, prezident Ocelářské unie a generální ředitel Třineckých železáren.

 

Ocelářské firmy zatím vyrábějí a všemi silami se snaží zajistit dodávky hotových výrobků zákazníkům. Pokud by došlo k přerušení výroby v navazujících odvětvích vedle automobilového průmyslu, neměli bychom pro koho vyrábět. Po katastrofálním roce 2019, kdy většina evropských hutí vykázala velké ztráty a propouštěla zaměstnance, tak představuje globální ekonomický pokles způsobený novým koronavirem pro naše odvětví obrovské, skoro existenciální nebezpečí.

 

 

Apelujeme na odborové organizace i vládu, aby návrh na přerušení výroby nepodpořily. Apelujeme na vládu, aby ještě usilovněji pracovala na zajištění ochranných pomůcek. Netrpělivě čekáme na výsledky dnešního jednání vlády, kde by konečně měla schválit nový model zkrácené pracovní doby (kurzarbeit) a další opatření na podporu průmyslu.

 

Přáli bychom si, aby všichni v této nelehké době zachovali chladnou hlavu, pečlivě vážili slova, a všechny návrhy konzultovali s odborníky a zainteresovanými stranami.

 

 

 

 

 

Kontakt:

Daniel Urban

Statutární ředitel

Ocelářská unie

daniel.urban@ocelarskaunie.cz

720 747 543

Novinky