Ocelářská unie vítá zavedení ochranných opatření EU

17. 1. 2019 | Novinky

Členské státy EU včera velkou většinou (dvacet zemí, které dohromady reprezentují 91% obyvatel EU) schválily návrh Evropské komise na zavedení konečných ochranných opatření (safeguards) proti rostoucí vlně dovozů oceli ze třetích zemí v důsledku Trumpovy nesmyslné protekcionistické politiky, která postupně vyvolala reakce i v jiných částech světa. Opatření platí do poloviny roku 2021.

Ocelářská unie přijetí ochranných opatření vítá kvůli pokračujícímu nárůstu dovozů do EU, které ohrožují evropské výrobce. Komise opatření nastavila tak, aby vyvážila zájmy evropských ocelářů na jedné straně, a evropských zákazníků, uživatelů oceli a spotřebitelů na straně druhé.

Nadále bude zachován systém velkoryse nastavených měkkých kvót, po jejichž případném vyčerpání bude na další dovoz daného produktu uvaleno clo ve výši 25 %. Opatření se nově bude vztahovat i na některé bezešvé nelegované trubky, což je důležité pro české výrobce.

Nicméně největším problémem zůstává nadbytek světových ocelářských kapacit, který se bude dále prohlubovat s otevíráním nových hutí v zemích jako je Indie či Irán. Globální nadkapacitu odhadujeme asi na 500 milionů tun oceli ročně a bohužel neexistuje žádné krátkodobé řešení tohoto problému.

Novinky