Otevřený dopis předsedovi vlády České republiky

22. 7. 2025 | Headline

Zástupci energeticky náročného průmyslu zaslali dopis premiérovi ČR, kde apelují na vládu, aby se postavila čelem k problematice zejména vysokých cen energií.

Kompletní znění dopisu energeticky náročného průmyslu na premiéra České republiky:

V Praze dne 21.července 2025

Vážený pane premiére,

i když je období prázdnin, my, energeticky náročný průmysl, prázdniny nemáme. Nejen proto, že nám to naše provozy nedovolí, ale i proto, že neustále bojujeme o vlastní přežití.

Tímto dopisem nestrašíme, chceme jen konstatovat situaci, ve které se již delší dobu nacházíme a nevidíme, bohužel, žádnou cestu, která by nás z této krize vyvedla. Již dlouhou dobu apelujeme na naši vládu, aby se postavila čelem k problematice zejména vysokých cen energií, jejichž řešení Evropská komise přenechala národním vládám- viz. v březnu publikovaný Akční plán pro ocel a kovy. Tyto ceny i nadále dusí náš průmysl a my už opravdu nemáme další kyslík.

Celá energetická politika naší země je postavená zejména na modelu SEEPIA, o jehož reálnosti jsme měli od samého počátku velmi vážné pochybnosti, a byť jsme na to důrazně upozorňovali a apelovali i na Vás, přesto jste Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) schválili, odeslali do Bruselu a je tak nyní pro ČR závazný. Nyní by se na jeho základě měla vypracovat Státní energetická koncepce (SEK).

Dozvěděli jsme se, že již byla Ministerstvu financí odevzdána Odborná analýza návrhu aktualizované textace SEK, kterou si nechalo počátkem letošního roku zpracovat Ministerstvo financí Českým vysokým učením technickým. Když jsme o závěry této analýzy požádali Ministerstvo financí, byli jsme odmítnuti s tím, že se stále studuje. Žádáme Vás tímto o poskytnutí této analýzy či o její zveřejnění. Chceme vědět, jaká je situace v energetice, jak se bude řešit potřeba elektrické energie a kolik to celé bude stát.

Opakujeme, že doposud nás nikdo neoslovil s tím, abychom poskytli podklady pro vypracování dopadových studií dekarbonizace na český průmysl.

Napříč Evropou se začínají pozastavovat dekarbonizační investice. V ČR jsou příkladem Třinecké železárny, které pozastavily svou investici do elektrické obloukové pece, v Lovochemii došlo k odkladu výstavby nového provozu kyseliny dusičné, stále je otevřeno rozhodnutí přebudování uhelného energetického zdroje na plynový v areálu Orlen Unipetrol RPA. To vše se děje jen proto, že to firmám prostě ekonomicky nevychází. Takovouto investicí by totiž definitivně ztratily konkurenceschopnost, která je již nyní v kritickém stadiu. A co je ještě horší je fakt, že slyšíme z úst spolutvůrců hospodářské strategie, že energeticky náročný průmysl by se měl přesunout do zemí, kde jsou energie levnější. Máme tomu rozumět tak, že jsme se desítky let snažili o vybudování průmyslu, který byl páteří celé ekonomiky a nyní, kvůli vysokým cenám energií, které jsou vysoké jen v Evropě, a to zcela jednoznačně díky ambicím Green dealu, jej máme zavřít? Rádi bychom věřili, že se s tímto názorem neztotožňujete a že takto prezentujete zájmy českého průmyslu i na jednáních Rady EU. Pokud se však s tímto názorem ztotožňujete, chceme vědět, jakou máte strategii ohledně zaměstnanosti našich lidí.

Bohužel ani z Bruselu nepřicházejí příliš pozitivní zprávy, spíše naopak, ještě přitvrzuje ve svých ambiciózních cílech. Již zmíněný Akční plán pro ocel a kovy a nedávno představený Akční plán pro chemický průmysl jen naznačují řešení, kterým bude potřeba dát legislativní rámec, což bude trvat několik dalších let.

Žádáme tímto vládu, aby při jednáních v Bruselu zdůrazňovala a zohledňovala zájmy českých firem, a to i těch energeticky náročných, a nepřijímala rozhodnutí, které s nimi nejsou v souladu.

Jako urgentní navrhujeme přijetí zejména následujících opatření s cílem zlepšit konkurenceschopnost našeho průmyslu:

  1. Zavedení nulové sazby daně ze zemního plynu a snížení síťových poplatků za elektřinu a zemní plyn;
  2. Zachovat a prodloužit bezplatné přidělování povolenek CO2, a to bez ohledu na postupné zavádění systému CBAM;
  3. Zachovat a poskytnout podnikům jistotu ohledně kompenzací nepřímých nákladů a rozšířit je i na další chemické látky, včetně čpavku, aby se zohlednil jejich strategický význam;
  4. Zavést dočasnou státní podporu pro průmyslové uživatele zemního plynu, elektřiny a povolenek CO2 – pokud ceny zůstanou vysoké i po roce 2025 – na referenční úrovni max.20 EUR/MWh pro plyn, 50 EUR/MWh pro elektřinu a 35 EUR/t pro CO2.

Přivítáme samozřejmě i jakékoliv další kreativní řešení s cílem zachovat energeticky náročný průmysl v ČR. Je-li potřeba cokoliv udělat, vysvětlit či poskytnout z naší strany, věřte, že jsme připraveni.

S úctou,

Mgr. Ing. Marcela Kubalová, předsedkyně představenstva, Ocelářská unie

Ing.Ivan Souček, PhD., ředitel, Svaz chemického průmyslu ČR
Ing.Ivan Ševčík, ředitel, Asociace českého papírenského průmyslu
Ing.Josef Hlavinka, výkonný ředitel, Svaz sléváren ČR
Ing.Jaroslav Vidiševský, manažer klastru, Národní strojírenský klastr
Ing. Pavel Szturc, Ph.D., ředitel, Svaz kováren ČR z. s.

Novinky