Prezident Trump uvalil clo na ocel z EU, pokračuje v útoku na světový systém volného obchodu

31. 5. 2018 | Tisková zpráva

Spojené státy dnes oznámily uvalení cla ve výši 25 % na ocel dováženou z Evropy kvůli obavám o národní bezpečnost. Jedná se o nepochopitelný útok na americké spojence, který bude mít bohužel dopad i na české výrobce oceli.

Americký prezident Trump dnes oznámil zavedení opatření na omezení dovozů oceli z Evropské unie do Spojených států s účinností od 1. 6. 2018. Americká vláda se rozhodla neprodloužit dočasnou výjimku z původně oznámeného plošného cla ve výši 25 %, kterou EU dostala na konci března. Evropská unie, zastupovaná komisařkou Malmströmovou, do poslední chvíle trvala na bezpodmínečné výjimce, přičemž tento postoj měl širokou podporu evropských výrobců oceli.

Spojené státy již aplikují kvótu ve výši 70 % objemu dovozu v uplynulých třech letech na Jižní Koreu a jsou blízko dohodě o „dobrovolném“ omezení objemu dovozů s Austrálií, Argentinou a Brazílií. „Je to nepochopitelné, protože Trump útočí na nejbližší spojence v době, kdy je potřebuje v boji proti merkantilismu a nekalým obchodním praktikám Číny, které sahají od krádeží duševního vlastnictví až po omezování práv investorů,“ řekl k uvalení cla Daniel Urban, statutární ředitel Ocelářské unie.

„Jediným dosavadním výsledkem snahy americké vlády o omezení dovozu je raketový nárůst tamních cen oceli, které jsou dnes o polovinu vyšší než v Evropě či Asii,“ dodává Urban. To sice pomáhá americkým hutím, ale ve výsledku masivně zdraží výrobky amerického zpracovatelského průmyslu včetně automobilek, který zaměstnává nepoměrně víc lidí.

Kvóty se dotknou i českých ocelářů, pro něž je americký trh po zemích EU nejvýznamnější. V roce 2017 dodali čeští výrobci do Spojených států ocelové produkty od kolejnic přes legované trubky po trafoplechy v hodnotě téměř 5 miliard korun. „Clo samozřejmě poškodí konkurenceschopnost naší oceli na americkém trhu a zároveň zdraží vstupy pro ty americké odběratele, kteří za speciální typy oceli z Evropy nemají náhradu,“ podotýká Tomáš Telúch, prezident Asociace výrobců ocelových trubek, kteří na americký trh dodávají především trubky pro olejářský průmysl.

„Americký protekcionismus bude mít na naše firmy bohužel i nepřímý dopad v podobě přesměrování části dovozů určených pro americký trh na otevřený trh EU,“ řekl dále Urban. Ocelářská unie proto podporuje zavedení mimořádných opatření na evropské úrovni (tzv. safeguards), která by korigovala příliv levné oceli ze třetích zemí.

Kontakt:
Daniel Urban Roman Binder
Statutární ředitel Ocelářské unie AMI Communications
daniel.urban@ocelarskaunie.cz  roman.binder@amic.cz
720 747 543 724 012 641

Ocelářská unie:

Ocelářská unie sdružuje všechny významné ocelářské firmy z Česka a Slovenska. Klíčovými českými členy jsou Třinecké železárny, ArcelorMittal Ostrava a Vítkovice Steel. Firmy sdružené v Ocelářské unii zastupují 30 tisíc zaměstnanců.

Nejčerstvější aktuality:

CBAM: zatěžkávací zkouška začíná

CBAM: zatěžkávací zkouška začíná

V říjnu odstartovala přechodná fáze zavedení mechanismu uhlíkového poplatku na hranicích EU (CBAM), který má zpoplatnit emise dovážené ve vyjmenovaných produktech ze třetích zemí a pomoci tak narovnat hřiště mezi evropskými výrobci a výrobci mimo EU. Právě výrobky z odvětví výroby železa a oceli jsou vedle cementu, hliníku, hnojiv, vodíku, či elektřiny zařazeny do první várky sektorů, na něž se CBAM bude vztahovat. Foto: kees torn, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons >>

Skokový růst regulovaných složek ceny energií může fatálně ohrozit konkurenceschopnost firem

Skokový růst regulovaných složek ceny energií může fatálně ohrozit konkurenceschopnost firem

Praha, 6. listopadu 2023 – Ocelářská unie odmítá navrhované navýšení regulovaných složek cen energií, protože přímo povede k razantnímu zvýšení nákladů ocelářských, ale i dalších průmyslových firem v ČR o desítky až stovky milionů korun za rok. Vláda vedle toho bohužel plánuje i jiné kroky, které mohou zvýšit náklady firem o další stovky milionů korun. To vše povede k oslabení jejich konkurenceschopnosti ve chvíli, kdy čelí poklesu poptávky kvůli obecně nepříznivé makroekonomické situaci doma i na klíčových trzích v EU. >>

VŠB-TUO se v prestižním projektu zaměří na snížení energetické náročnosti průmyslu

VŠB-TUO se v prestižním projektu zaměří na snížení energetické náročnosti průmyslu

Nové materiály a technologie, které sníží energetickou náročnost průmyslové výroby a zmírní i její nepříznivé dopady na životní prostředí, vyvíjejí výzkumníci VŠB-TUO ve spolupráci s dalšími univerzitami v rámci prestižního projektu MATUR >>