Recyklace oceli v Česku ušetří ročně tolik energie, kolik se jí za stejnou dobu vyrobí z obnovitelných zdrojů

18. 9. 2019 | Chráníme životní prostředí

Recyklace oceli v Česku ušetří ročně tolik energie, kolik se jí za stejnou dobu vyrobí z obnovitelných zdrojů

Co by se stalo, kdyby české ocelárny ročně nerecyklovaly 1,8 milionu tun ocelového šrotu? Spotřeba energie na výrobu oceli by se zvedla o 23 miliard megajoulů. Tolik energie každý rok vytopí tři čtvrtě milionu českých domácností. Anebo je to tolik energie, kolik za rok vyrobí v Česku obnovitelné zdroje, tedy vodní, větrné a solární elektrárny a tepelná čerpadla dohromady.

Protože nejlevnější energie je ta, která se nevyrobí a nespotřebuje, můžeme recyklaci oceli klidně považovat za jeden z nejlevnějších zdrojů energie. Pokud by Česko mělo dovézt zemní plyn, z něhož by se vyrobilo stejné množství energie, utratilo by téměř 4 miliardy korun.

Roztavením a opětovným použitím ocelového šrotu se při výrobě oceli ušetří až 75 procent energie, která by se jinak spotřebovala na výrobu surového železa. Polovina této energie v integrovaných hutích, včetně té třinecké a ostravské, pochází z uhlí. Ve formě koksu slouží jako palivo ve vysokých pecích, kde ale také na sebe váže kyslík z železné rudy, aby z ní vzniklo železo. Nezastupitelnou roli hraje také na aglomeraci při spékání s železnou rudou a vápencem, čímž vzniká část vsázky do vysoké pece.

Zhruba třetinu energie se v procesu výroby oceli spotřebuje ve formě elektřiny, která se buď vyrábí ve vlastní elektrárně anebo nakupuje na trhu. Přibližně 5 procent energie pochází ze zemního plynu.

Recyklace oceli ale nepřináší úsporu energie jen v ocelárně: znamená dobrou zprávu i z hlediska těžby milionů tun surovin a jejich dopravy do huti. Přitom energie vynaložená na těžbu vstupních surovin tvoří až 8 procent celkové energie vložené do výroby oceli.

Na světě se ročně recykluje 425 milionu tun oceli. Díky tomu se ušetří tolik energie, kolik by stačilo jeden měsíc vytápět, chladit a osvětlovat polovinu budov na celém světě.

 

 

Nejčerstvější aktuality:

Život je mnohem složitější, než se zdá z Evropského parlamentu

Život je mnohem složitější, než se zdá z Evropského parlamentu

Rozhovor Martiny Tůmové z časopisu Konstrukce s Danielem Urbanem, předsedou představenstva Ocelářské unie o tom, jak si vede ocelářství v přetěžkých dobách, kdy zatíženo dekarbonizací a mnohdy nereálnámi zelenými požadavky Evropy, hraje o přežití. >>

Evropská hra o průmysl

Evropská hra o průmysl

EU nevyslyšela dlouhodobá varování průmyslu, takže výsledek prosincových trialogů mezi Komisí, Evropským parlamentem a členskými státy k revizi systému emisního obchodování (EU ETS) a zavedení mechanismu uhlíkového poplatku na hranicích EU (CBAM) neřeší vážné riziko dalšího oslabování konkurenceschopnosti evropských firem a neplnění dekarbonizačních cílů. >>

Globální produkce oceli loni výrazně klesla

Globální produkce oceli loni výrazně klesla

Podle posledních dat Worldsteel Association dosáhla světová produkce surové oceli za celý loňských rok 1 879 mil. tun a meziročně se tak propadla o 4,2 %. >>