Setkání Ocelářů pod záštitou MPO 2019

Ve středu 19. června se pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka uskutečnilo setkání Ocelářské unie. Akci zahájil sám pan ministr, který mimo jiné zdůraznil nutnost apelovat na české firmy, aby používaly českou ocel. Ačkoli to podle něj může působit netržním dojmem, netržní je především to, že se do ČR dováží ocel za dumpingové ceny. V této souvislosti zmínil Čínu.
„Pokud tato situace nastává, nebudeme se tvářit, že jsme hyperliberálové, a že tomu necháme volný průběh a budeme se jen dívat, jak se ocelářské firmy dostávají do čím dál tím větších problémů,“ řekl ministr. Stát podle něj musí o problematice jednat na evropské úrovni, hájit české zájmy, aby české hutnictví zůstalo konkurenceschopné. Dodal, že aktivní musí být i Evropská unie.
K plánovanému prodeji ostravské huti ArcelorMittal britské firmě Liberty House Havlíček zopakoval, že se chystá memorandum o spolupráci mezi státem, odbory a novým majitelem. Stát bude trvat na svém zástupci v dozorčí radě, vzhledem k tomu, že fungování hutě je klíčové pro celý Moravskoslezský region. „Budu pevně věřit tomu, že nový vlastník ArcelorMittal dodrží to, co nám slíbil,“ uvedl.
Následovaly prezentace členských podniků Ocelářské unie. Jako první vystoupil Petr Janoušek, generální ředitel, Sandvik Chomutov Precision Tubes. Společnost se v Chomutově zaměřuje z 90 % na výrobu umbilikálových trubek, ovládacích trubiček nebo na provoz svařovacího vývojového centra. Společnost investuje do standardizace a digitalizace například při procesu válcování a navíjení trubek. Aktuálně je trápí obchodní situace v Saudské Arábii, kam mají momentálně zákaz vyvážet.
Dále své společnosti představili Ivo Chmelík, statutární ředitel, GO Steel Frýdek Místek a Karel Rojko, předseda představenstva VÚHŽ.
Richard Toman, vedoucí provozu svodidel a důlních výztuží z ArcelorMittalu přednesl zajímavou prezentaci s názvem „Kilo sem, kilo tam. Jaká je cena lidského života?“ o vývoji, zkoušení a uvádění ocelových svodidel na trh.
Jon Ferriman, ředitel pro integraci akvizic v Liberty Steel, následně představil plány společnosti v Ostravské huti.
Na závěr programu promluvil prezident Ocelářské unie Jan Czudek, který zdůraznil nutnost nastavení globálně férového prostředí pro ocelářství tak, aby evropští výrobci dokázali nákladově konkurovat firmám ze třetích zemí s nižšími standardy v ochraně životního prostředí a v jiných oblastech.
Všechny prezentace jsou k dispozici na vyžádání na adrese info@ocelarskaunie.cz
Úvodní slovo ministra Havlíčka najdete pod odkazem níže.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/219411058300619
Nejčerstvější aktuality:

CBAM: zatěžkávací zkouška začíná
V říjnu odstartovala přechodná fáze zavedení mechanismu uhlíkového poplatku na hranicích EU (CBAM), který má zpoplatnit emise dovážené ve vyjmenovaných produktech ze třetích zemí a pomoci tak narovnat hřiště mezi evropskými výrobci a výrobci mimo EU. Právě výrobky z odvětví výroby železa a oceli jsou vedle cementu, hliníku, hnojiv, vodíku, či elektřiny zařazeny do první várky sektorů, na něž se CBAM bude vztahovat. Foto: kees torn, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons >>

Skokový růst regulovaných složek ceny energií může fatálně ohrozit konkurenceschopnost firem
Praha, 6. listopadu 2023 – Ocelářská unie odmítá navrhované navýšení regulovaných složek cen energií, protože přímo povede k razantnímu zvýšení nákladů ocelářských, ale i dalších průmyslových firem v ČR o desítky až stovky milionů korun za rok. Vláda vedle toho bohužel plánuje i jiné kroky, které mohou zvýšit náklady firem o další stovky milionů korun. To vše povede k oslabení jejich konkurenceschopnosti ve chvíli, kdy čelí poklesu poptávky kvůli obecně nepříznivé makroekonomické situaci doma i na klíčových trzích v EU. >>

VŠB-TUO se v prestižním projektu zaměří na snížení energetické náročnosti průmyslu
Nové materiály a technologie, které sníží energetickou náročnost průmyslové výroby a zmírní i její nepříznivé dopady na životní prostředí, vyvíjejí výzkumníci VŠB-TUO ve spolupráci s dalšími univerzitami v rámci prestižního projektu MATUR >>