Studie Oxford Economics: Prvovýroba oceli dává práci 70 tisícům lidí a hodnota oceli vyrobené v ČR vzrostla od roku 2016 o 24,1 %

5. 12. 2018 | Novinky

Praha, 5. prosince 2018 – V roce 2018 se v ČR vyrobí ocel za 108 mld. Kč, přičemž hrubá přidaná hodnota dosáhne 18,8 mld. Kč. Produktivita českých ocelářů je o 150 % vyšší, než je průměr celé české ekonomiky. Primární výroba oceli zaměstnává přes 17 tisíc lidí přímo a další desetitisíce nepřímo, přičemž podíl ocelářství na celkové zaměstnanosti v Česku je oproti evropskému průměru více než dvojnásobný. To jsou nejzajímavější zjištění analytické skupiny Oxford Economics, která dnes svoji analýzu přínosu výroby oceli pro českou ekonomiku prezentovala na půdě Ocelářské unie.

České ocelářství vykazuje nadprůměrnou přidanou hodnotu

Ocelářství ovlivňuje českou ekonomiku třemi způsoby: přímo, tj. vlastní výrobou; nepřímo nákupem surovin, energií a služeb; a konečně skrze vyvolaný efekt v podobě útraty zaměstnanců za zboží a služby. „Hodnota vyrobené oceli v Česku vzrostla v letech 2017 a 2018 o 24 %, a to především z toho důvodu, že se stále více zaměřujeme na sofistikovanější produkty s vyšší přidanou hodnotou. Ocelářství je pro zemi, a hlavně pro Moravskoslezský kraj důležité, a proto by mu česká vláda měla zajistit takové podmínky, aby dokázalo obstát v globální konkurenci, včetně kompenzace nepřímých nákladů EU ETS a efektivní ochrany před dumpingem“, dodal Daniel Urban, statutární ředitel Ocelářské unie.

„Souhrnný výkon odvětví, tedy hodnota produkce očištěná o cenu vstupů, určuje přímou hrubou přidanou hodnotu, která dosáhla v roce 2017 téměř 17 mld. Kč a letos dále vzroste na 18,8 mld.,“ uvedl Doug Godden, hlavní analytik Oxford Economics.

Výrazná podpora produkce a zaměstnanosti v ČR

V primární výrobě oceli pracuje více Čechů než například ve výrobě nápojů či betonářství. Produktivita je pak velmi vysoká: 5,57 mil. Kč na zaměstnance, což je o 60 % více, než je průměr za zpracovatelský průmysl a o 150 % více než je průměr české ekonomiky (2,19 mil. Kč). To odrážejí platy, které jsou v odvětví vyšší, než je republikový průměr. Ocelářství v České republice zaměstnává 17 tisíc lidí přímo a dalších přes 50 tisíc nepřímo.

„Sektor má významný multiplikační efekt, kdy každé pracovní místo podporuje přes tři další v jiných odvětvích. Celkem trh s ocelí zaměstnává přes 71 000. To je pro srovnání více než počet všech ekonomicky aktivních lidí v Olomouci (53 000). Celková hrubá přidaná hodnota odvětví pak činí 57,9 mld. Kč. A když zahrneme další aktivity navazující na primární výrobu oceli jako je výroba trubek a slévárenství, vzroste přidaná hodnota odvětví dokonce na dvojnásobek,“ dodal Godden.

Kontakt:
Daniel Urban Jakub Splavec
Statutární ředitel Ocelářské unie AMI Communications
daniel.urban@ocelarskaunie.cz  jakub.splavec@amic.cz
720 747 543 724 012 623

Ocelářská unie:

Ocelářská unie sdružuje všechny významné ocelářské firmy z Česka a Slovenska. Klíčovými českými členy jsou Třinecké železárny, ArcelorMittal Ostrava a Vítkovice Steel. Firmy sdružené v Ocelářské unii zastupují 30 tisíc zaměstnanců.

Doug Godden, hlavní ekonom Oxford Economics:

Doug Godden se stal členem týmu Oxford Economics v roce 2009. Je hlavním autorem analýz ekonomických dopadů a vlivů průmyslu i konkrétních firem. Kromě jiného zpracoval studii o dopadech evropského ocelářského průmyslu pro Eurofer, studii o sektoru výroby hliníku ve Spojených arabských emirátech nebo železničním zásobovacím sektoru ve Velké Británii. Před svým současným angažmá působil 21 let na britském Svazu průmyslu, kde nejdříve zastával funkci hlavního ekonomického analytika a posléze ředitele sekce hospodářské a fiskální politiky.  Doug získal magisterský titul na prestižní Brasenose koleji Oxfordské univerzity.

Novinky