Výroba oceli v Česku loni vzrostla o desetinu, ale dovoz rostl ještě rychleji, na rekordních 7,5 milionu tun  

26. 3. 2019 | Aktualita

Praha, 19. března 2019 – V roce 2018 se v Česku vyrobilo 5 milionů tun surové oceli. Dovoz do ČR i do EU byl loni byl nejvyšší v historii. Domácí spotřeba loni dosáhla 7,2 mil. tun. Čína vyrobila rekordních 928 milionů tun, což je přes polovinu světové produkce oceli.

Česká výroba a obchod

Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR a ve světě za rok 2018. V loňském roce české podniky vyrobily 5 mil. tun surové oceli, což je o desetinu víc než v roce 2017. Tradičně se dařilo výrobcům trubek, kteří jich vyrobili přes půl milionu tun, tedy stejně jako mnohem větší Francie.

Český export vzrostl meziročně o 6 % na 4,9 mil. tun, přičemž jeho hodnota dosáhla díky zaměření na sofistikovanější výrobky rekordu: 108 miliard korun. Objem dovážené oceli bohužel rostl ještě rychleji a dosáhl historického maxima: 7,5 mil. tun. „Z loňských čísel je patrné, že se nám daří zvyšovat hodnotu exportu, ale i to, že dovozy do Česka i Evropy jsou na rekordní úrovni kvůli přetrvávající nadkapacitě v Číně a dalších rozvíjejících se zemích,“ říká Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie.

Klíčovým trhem pro českou ocel zůstává Evropa, kam mířilo plných 89 % exportu. Německo je pak nejen naším největším odběratelem s 24 %, ale zároveň i dodavatelem s podílem 21 % z celkového objemu dovozu.

Rekordní dovozy do Evropy, čínský atak na miliardu tun

Pozici největšího světového producenta oceli potvrdila Čína, která vyrobila 928 mil. tun, což je přes polovinu globální produkce a o 100 mil. tun víc než rok předtím. Výroba v zemích EU dosáhla loni 168 mil. tun, což je méně než v roce 2017, ale stále víc než americká a ruská produkce dohromady (87 a 72 mil. tun). Evropa loni dovezla rekordních 43 mil. tun a dovážená ocel dále vytlačovala evropskou produkci. USA a EU zůstávají zdaleka největšími cílovými trhy pro cizí ocel, když dohromady dovezly 75 mil. tun výrobků, tj. pětkrát víc než Čína.

EU v únoru zavedla v reakci na americká cla konečná ochranná opatření, která budou platit až do 30. 6. 2021. “Čeští oceláři nejsou z ochranných opatření nijak nadšeni, nicméně když politická krátkozrakost přivedla svět na kraj obchodní války, není jiná možnost než se bránit.“ vysvětluje Jan Czudek, prezident Ocelářské unie.

V dalších dvou letech Ocelářská unie očekává zpomalování evropské ekonomiky včetně klíčových sousedních zemí, což negativně ovlivní i české oceláře.

Nejčerstvější aktuality:

Daniel Urban zvolen do představenstva Svazu průmyslu a dopravy

Daniel Urban zvolen do představenstva Svazu průmyslu a dopravy

Zástupci členů Svazu průmyslu a dopravy ČR v úterý 16. května 2023 na valné hromadě zvolili nové představenstvo, dozorčí radu a smírčí výbor na období 2023 až 2027. Daniel Urban, šéf Ocelářské unie je mezi čtrnácti zvolenými. >>

Dekarbonizace ocelářství ve světle revize EU ETS a zavedení CBAM

Dekarbonizace ocelářství ve světle revize EU ETS a zavedení CBAM

V prosinci se evropské instituce dohodly na podobě revize systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Na ní navazuje nový mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích EU (CBAM). Evropští oceláři mají obavy, že mechanismus nemusí být v kombinaci s rychlým koncem bezplatné alokace efektivním nástrojem ochrany před neekologickou konkurencí ze třetích zemí. Více v článku Martiny Jandusové v prumyslovaekologie.cz (zdroj obrázku: unsplash.com) >>

Spotřeba i výroba oceli v ČR i EU loni klesla, výhled je nejistý

Spotřeba i výroba oceli v ČR i EU loni klesla, výhled je nejistý

Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR za rok 2022. Po velmi úspěšném roce 2021 došlo k poklesu poptávky i výroby. Válka na Ukrajině, bezprecedentní ceny energií, vysoká inflace a drahé emisní povolenky představují pro ocelářství obrovskou výzvu. Výroba surové oceli v ČR loni dosáhla 4,2 mil. tun, což je meziročně o 11 % méně. Ještě větší propad zaznamenal vývoz z ČR: 18 %. Zjevná spotřeba v ČR klesla o více než milion tun a vrátila se na předcovidové hodnoty. Zjevná spotřeba oceli v EU klesla téměř o 5 %, zatímco podíl dovozu ze třetích zemí na zjevné spotřebě dosáhl rekordních 30 %. To ukazuje na zhoršující se konkurenceschopnost evropské oceli. >>