Výroba oceli v ČR v 1. poletí klesla

19. 9. 2023 | Novinky

Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR za 1. pololetí roku 2023.

Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR za 1. pololetí roku 2023. Již v loňském roce došlo k poklesu poptávky i výroby oceli, a to zejména s ohledem na bezprecedentní nárůst cen energií, válce na Ukrajině či vysoké inflaci.

Zatímco se výroba oceli v ČR za celý loňský rok meziročně snížila o 11 %, letos se propad ještě více prohlubuje. Za první pololetí roku 2023 se výroba surové oceli v ČR meziročně snížila takřka o 20 %. Podobné ztráty postihují většinu kategorií výrobků. Stejný trend pozorujeme i u zjevné spotřeby oceli, jež ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o více než 400 tis. tun.

V souladu s postupným snižováním výroby se snižuje i objem vyváženého zboží z ČR. Zatímco v 1. pololetí loňského roku činil objem vývozu 2,2 mil. tun, za stejné období letošního roku to bylo již jen 1,9 mil. tun. Objem vývozu byl tak vůbec nejnižší od krize v roce 2009. S ohledem na ochlazující se ekonomiku ale významně klesl i objem dovážené oceli. Za 1. pololetí letošního roku tak objem činil takřka 3 mil. tun, což představuje meziroční propad o více jak 500 tis. tun

Novinky