Tvorba evropských a mezinárodních norem

26. 11. 2018 | Novinky

Co znamená pojem Technická normalizace, co je jejím smyslem, proč potřebujeme technické normy a k čemu slouží a jaké jsou druhy norem podle rozsahu platnosti?

Tvorba evropských a mezinárodních norem

Na tvorbě evropských a mezinárodních norem se podílejí odborníci z členských zemí, kteří reprezentují národní normalizační organizace NNO (v České republice je to Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a Česká agentura pro standardizaci ÚNMZ/ČAS)
v technických komisích (pracovních orgánech) evropských a mezinárodních normalizačních organizací. Ti musí návrhy evropských a mezinárodních norem na národní úrovni projednat, a to především s členy národních technických komisí (v ČR jsou to tzv. Technické normalizační komise TNK) tak, aby výsledek co nejvíce vyhovoval i národním potřebám. Tuto činnost pro ÚNMZ/ČAS vykonávají Center technické normalizace (CTN), která ve většině případů zajišťují kompletní zpracování úkolů technické normalizace, od schválení projektu v CEN nebo ISO, až po překlad a publikování České technické normy. Seznam a rozsah působnosti jednotlivých CTN je uveden na stránkách ÚNMZ/ČAS.

Evropské normy EN

Tvorbu evropských norem zastřešuje Evropská komise pro normalizaci (European Committee for Standardization – CEN) sídlící v Bruselu. V současné době je jejím členem 34 států zastoupených národními normalizačními orgány. Vytváření evropských norem a dalších dokumentů je prováděno prostřednictvím technických komisí (TC), mezi které jsou rozděleny jednotlivé oblasti, ve kterých normy vznikají. Česká republika se, jako člen CEN, musí povinně vyjadřovat ke všem předkládaným dokumentům.

Tvorba každé normy je řízena jako projekt, který zpravidla trvá tři roky a má následující fáze:

  • návrh na vytvoření EN,
  • přijetí návrhu,
  • příprava návrhu normy,
  • veřejné připomínkování,
  • hlasování o konečném návrhu evropské normy,
  • vydání evropské normy.

Ve fázi veřejného připomínkování umísťuje ÚNMZ/ČAS návrhy evropských norem na své stránky. Zároveň je odborná veřejnost (členové TNK) informována o fázích vývoje technické normy prostřednictvím Center technické normalizace (CTN).

Mezinárodní normy ISO

Mezinárodní normy jsou vytvářeny a vydávány Mezinárodní organizací pro normalizaci (International Organization for Standardization – ISO) sídlící v Ženevě. V současné době je jejím členem 162 národních normalizačních orgánů z celého světa. Vytváření mezinárodních norem a dalších dokumentů probíhá obdobně jako v CENu. Česká republika se jako člen ISO může prostřednictvím ÚNMZ/ČAS rozhodnout, zda se bude účastnit práce v jednotlivých komisích. V případě zájmu o určitou oblast existují dvě možnosti členství:

  • p – členství – plné členství s právem i povinností hlasovat k předloženým dokumentům,
  • o – členství – statut pozorovatele s přístupem k dokumentům a možností podávat
    připomínky, nicméně bez možnosti hlasovat.
 
Jak se podílet na tvorbě evropských a mezinárodních norem

Nejefektivnějším způsobem zapojení se do tvorby a připomínkování norem je působit jako expert přímo v pracovních skupinách (work group WG) zřízených pod technickými komisemi CEN a ISO. Techničtí experti (zástupci výrobců, spotřebitelů, odborných institucí a dalších zainteresovaných organizací) se podílejí na samotném vytváření textu evropských a mezinárodních norem a osobně se zúčastňují zasedání pracovních skupin.

Další možností je stát se členem technické normalizační komise (TNK). Člen TNK má přístup ke všem dokumentům z technických komisí CEN a ISO v dané oblasti a může k dokumentům dávat připomínky a ovlivňovat konečné stanovisko České republiky.

Ve fázi zavádění evropské nebo mezinárodní normy do soustavy ČSN překladem, probíhá k překladu připomínkové řízení. Připomínkového řízení se může účastnit každý, kdo má o danou normu zájem (především členové příslušné TNK) a chce se aktivně zapojit do práce na úpravách překladu originální normy. Jednotlivé úkoly jsou zveřejňovány ve Věstníku ÚNMZ. V případě zájmu o účast v připomínkovém řízení je nutné kontaktovat přímo zpracovatele normy nebo manažera příslušného Centra technické normalizace.

Jaké výhody aktivní účast na normotvorbě přináší  

  • Mezinárodní spolupráce umožňuje získat přehled o nejnovějších trendech a novinkách na trhu.
  • Aktivní účast na tvorbě normy umožňuje ovlivňovat technický vývoj v daném odvětví.
  • Pouze v průběhu tvorby nové normy je možné ovlivnit její obsah.
  • Po ukončení připomínkového řízení a vydání normy je nutné všechny parametry minimálně po dobu pěti let (perioda pro revizi normy) akceptovat.
  • Včas získaná informace o připravovaných změnách (tříleté období vývoje normy) umožňuje dobře se na změny připravit.
  • Prosazení vlastních zájmů do normy i včasná informovanost jsou jasnou konkurenční výhodou.

Novinky